ROZPOR ZA ROZPOREM…..

V týdnu 26. až 30. listopadu se odborové organizace sešli se zaměstnavatelem dvakrát na půdě generálního ředitelství a jednali o návrhu kolektivní smlouvy na příští rok. Bohužel rozdílnost názorů mezi odboráři samotnými byla v úterním jednání důvodem, kdy zaměstnavatel takto rozporná stanoviska odmítnul projednávat,  ani o nich jakkoliv jednat do doby sjednocení návrhu na straně odborů. To vyvolalo potřebu sejít se před čtvrtečním dalším kolem se zaměstnavatelem a pokusit se nalézt shodu na straně zástupců zaměstnanců. Je velmi těžké přesvědčovat „neprovozní“ zaměstnance o názorech „provozářů“, pokud mám použít tuto terminologii a rozlišit tím zaměstnance v denních směnách a nepřetržitém provozu. Shoda které nakonec bylo takřka dosaženo ve všech bodech je i v tuto chvíli postavena na podpoře někdy ne zcela  vzájemně souvisejících požadavků jednotlivých  odborových svazů..

Nicméně téměř ve všech takto předložených bodech „společného“ protinávrhu odborových centrál,až na pár vyjímek, byl zaměstnavatelem vysloven nesouhlas. A těchto pár vyjímek, v několika případech i mzdového charakteru, je v tomto okamžiku stejně ohroženo nepřijetím z důvodu nedohody kolektivní smlouvy jako celku. Hlavní požadavek zástupců FS, tedy úprava „svátkové povinnosti“, navrácení textu ohledně rozpisů směn v případech výlukové činnosti a s tím související navrácení dalších článků současné PKS, kde zaměstnavatel podle našeho názoru přehazuje zcela jednoznačně problematiku výlukové činnosti SŽDC na jednotlivé zaměstnance, je pro nás naprosto nepřijatelná. Stejně tak jako je pro nás nepřijatelný současný a vytrvalý zájem zaměstnavatele směřovat veškerý zamýšlený mzdový nárůst pouze a jen do osobního ohodnocení.

Zaměstnavatel rovněž neopomněl informovat přítomné odboráře o tom, že je ochoten jednat pouze do 20. prosince. A poté vypracovat opatření, které by vstoupilo v platnost při nepodpisu kolektivní smlouvy na příští rok. FS  na rozdíl od zaměstnavatele je ochotna jednat kdykoliv, musí být ovšem o čem jednat..

Je nám naprosto jasné, že nepřijatá kolektivní smlouva je zejména pro zaměstnance velmi nepříjemnou situací, na druhé straně nelze přijmout současný aktuální postoj  zaměstnavatele na naše návrhy, ale kolektivní vyjednávání je právě o tom tyto rozepře odstranit. Tedy pokud možno!!!!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*