Dohoda o zaměstnaneckém jízdném na období let 2018 a 2019

Vážení kolegové, zasíláme Vám tuto důležitou zprávu. Se srdečným pozdravem Míla
Dohoda o zaměstnaneckém jízdném na období let 2018 a 2019
Napsal: Tiskové centrum FSČR
Vydáno: 04. 12. 2017
Dlouhotrvající a velmi náročné jednání o další podobě zaměstnaneckého jízdného na železnici je alespoň prozatím u konce. K udržení sociálního smíru na železnici přispěje dohoda o nastavení režijního jízdného na období let 2018 a 2019. Podmínky dohody čtvrtého prosince podpisem společného memoranda stvrdilo ministerstvo dopravy a zástupci všech železničních odborových svazů. Za Federaci strojvůdců České republiky tento dokument podepsal prezident FSČR Jaroslav Vondrovic.
V komerčních vlacích nebude režijní výhody určovat stát. Ve formě zaměstnaneckých benefitů je ale poskytnou přímo České dráhy a Správa železniční dopravní cesty. Memorandum na období 2018 a 2019 zajistí režijní jízdné železničářům a všem skupinám, které na něj mají nárok. „Jsem rád, že jsme dosáhli dohody, která je důležitá pro sociální smír na železnici. Jednání byla složitá, ale nalezli jsme řešení, ke kterému se hlásí všechny strany. Pokud jde o nastavení cen, náš závazek jsme potvrdili úpravou tarifu, která už je podepsaná a začne platit od 1. ledna. Ceny režijního jízdného stanoví na další dva roky,“ uvedl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
V současnosti platí držitelé režijního jízdného za roční jízdenku platnou v síti Českých drah 1 000 korun, od příštího roku nově 1 100 korun a o sto korun bude vyšší cena také za režijní jízdenky pro bývalé železniční zaměstnance a děti zaměstnanců. Ti nově za roční jízdenku zaplatí 600 korun. Z tisíce korun na 1 250 korun se pak zvýší cena ročních režijních jízdenek pro ostatní rodinné příslušníky. Kromě zaměstnanců ČD a SŽDC na režijní výhody mají nárok například i zaměstnanci Drážního úřadu.
Vlaky na tratích, kde stát Českým drahám na provoz nepřispívá, budou ze státem nařízeného tarifu vyjmuty. České dráhy i Správa železniční dopravní cesty v nich ale režijní jízdné poskytnou v odpovídajícím rozsahu jako zaměstnanecký benefit. Zástupce národního dopravce, člen představenstva ČD Michal Štěpán, a ředitel odboru personálního SŽDC Pavel Koucký po podpisu memoranda deklarovali svoji připravenost dostát znění tohoto memoranda.
Dohoda také zajistí, že ČD nebudou diskriminovány v budoucích soutěžích na státem dotované rychlíkové linky. Tyto linky totiž budou podobně jako komerční vlaky vyjmuty ze státem nařízeného tarifu. České dráhy tak nebudou v soutěžích zatíženy tím, že musí celé skupině cestujících s nárokem na režijní jízdné poskytovat státem nařízenou slevu, zatímco jiní dopravci takovou povinnost nemají. Soutěže bude možné vypsat za férových podmínek.
S použitím tiskové zprávy MDČR

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*